Co ukrývá Lom Stará Ves?

To se ve čtvrtek 6. května vydali zjistit členové Studentské organizace vědeckých aktivit (SOVA) z Ostravské univerzity. Pod vedením doktora Petra Pyszka rozmístili zemní a nárazové pasti pro sběr hmyzu v opuštěném kamenolomu nedaleko Bílovce. Audiozáznam z akce si můžete poslechnout v pořadu Křížem krajem Českého rozhlasu.

Za posledních čtyřicet let od ukončení těžby droby byl lom ponechán přirozenému vývoji a nyní se zde nachází ostrůvek divočiny uprostřed krajiny Moravského Kravařska. Narušené skalní stěny, kamenná suť, nezastíněná slunná stanoviště se suchým a teplým mikroklimatem, to vše vytváří specifický biotop ideální pro výskyt ohrožených druhů naší přírody. Na zdejší louku je vázán vzácný modrásek jetelový, na skalách hnízdí největší evropská sova výr velký. Jaké další významné druhy zde našly útočiště, se dozvíme díky entomologickému průzkumu nadšených studentů. Na výsledky si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Případní zájemci o pomoc s průzkumem a péčí o zajímavou přírodní lokalitu se mohou zúčastnit dobrovolnické letní akce (Z)LOM v termínu 5. – 11. července 2021. Více informací najdete brzy na webových stránkách Hnutí Brontosaurus v záložce Dobrovolnické akce, nebo kontaktujte Veroniku Vavrečkovou, organizátorku výzkumných a vzdělávacích aktivit v lomu za Gymnázium Mikuláše Koperníka a Hnutí Brontosaurus. Těšíme se na další nadšence do týmu!

Ing. Veronika Vavrečková