Samet na školách (Díky, že můžem)

Naše společnost si tento týden připomene události spojené se 17. listopadem 1989, události, které vstoupily do povědomí lidí jako sametová revoluce. Tento „samet“ přinesl pád totalitního režimu nastoleného v roce 1948 a zároveň otevřel cestu k demokracii.

17. listopad symbolizuje naši touhu po svobodě a demokracii, své kořeny má už v roce 1939, kdy mladí lidé projevili svůj odpor vůči jiné totalitě – proti nacismu.

Připomenutím si těchto událostí chceme dát najevo, že sametová revoluce není jen minulostí, ale má význam také pro naši generaci. Právě v současnosti je to nejvýše potřebné. Svět je opět rozdělený, v některých i evropských zemích nastupují režimy s autoritativními tendencemi, opět narůstá antisemitismus, populismus, násilí. To, že dnes žijeme ve svobodě, není samozřejmé. O demokracii se prostě musíme starat. Je to dřina, která s sebou nese práva, ale také spoustu povinností.

17. listopad je příležitost k dialogu a reflexi nad tím, jak můžeme udržovat a posilovat hodnoty, které byly tehdy obhajovány.

Těchto několik slov k listopadovým událostem jsme zakončili Modlitbou pro Martu, písní, která se stala jedním ze symbolů boje proti totalitě stejně jako její interpretka, paní Marta Kubišová. Autoři textu použili motiv z Komenského Kšaftu umírající matky jednoty bratrské („Věřím i já v Bohu, že po přejití vichřic hněvu […] vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český!, textu, který spatřil světlo světa v nedalekém Fulneku. 

Za organizátory akce Michal Karkoška, septima