Spanilá jízda GMK v krajském kole soutěže EUROREBUS

1. duben 2016 se jistě zapíše do školní kroniky zlatým písmem, minulou sobotu se totiž odehrávalo krajské kolo soutěže EUROREBUS. Celoroční píle a práce se vyplatila a do Ostravy bylo přizváno 10 školních tříd a 5 individuálních soutěžících z GMK.

Letošní krajské kolo nemělo co do konkurence obdoby, pozvánku do krajského kola obdrželo v každé z kategorií na 60 tříd a 30 samostatných soutěžících, navzdory tomu se naše gymnázium mezi elitními školami kraje rozhodně neztratilo!

Obrovské ovace si zaslouží fenomenální tažení reprezentantů kvarty, kteří se umístili na senzačním 2. místě, čímž porazili 54 družstev ve své kategorii! Třídu v Ostravě reprezentovali a tento  dream team utvořili: Míša Svatošová, Matyáš Florík a Max Dresler.

V tvrdé konkurenci se neztratily ani ostatní třídy, v kategorii SŠ těsně unikl postup do celostátního kola třídě 2. B, zastoupené Michaelem Krestou, Ondřejem Gonsorčíkem a Ninou Rečkovou – k postupu scházel jediný bod –  a obdobně si vedla i sexta, které chyběly do Prahy body dva. Tým 2. A byl utvořen žáky: Kristýnou Janovskou, Jakubem Gromanem a Štěpánek Růčkou. V budoucnu jistě ještě mnohé uslyšíme o 1. B, která jako nejmladší účastník kategorie SŠ obsadila krásnou 20. příčku se ztrátou 4 bodů na postup do republikového klání. Třídními vyslanci byli: Patrik Kopčan, Jakub Noháč a Jitka Jarošová.

Dalšími účastnickými třídami byly: prima, sekunda, tercie, 2. C, 3. B a 3. A. Všem reprezentantům patří obrovský dík za energii do soutěže vloženou a příjemně strávený sobotní čas v prostorách VŠB.

Mimo třídní kolektivy se GMK probojovalo rovněž se pěti individuálními soutěžícími pro jejich značný bodový zisk v elektronických kolech. V nejmladší soutěžní kategorii ZŠ 01 jsme měli dokonce čtvero zastoupení. Žáci sekundy Matěj Mrva, Monika Byrtusová, Michal Bravanský a Sára Řeháčková bojovali samostatně a mohli vycházet jen ze svých vlastních poznatků nabytých v průběhu minulých let školní docházky.  A že se neztratili, o tom svědčí následující umístění.  Matěj Mrva obsadil 15. příčku, 10. místo obsadila Monika Byrtusová a 9. místo Michal Bravanský. Posledně zmiňovaným scházel nešťastný bod k postupu do Prahy. Zato slečna Sára se ziskem 19 bodů obsadila 7. příčku. Ta je za normálních okolností nepostupová, jenže dle nových regulí soutěže obdrží ,,divokou kartu“ dalších 10 nejlepších z nepostupujících napříč Českou republikou z každé ze soutěžních kategorií. A to je právě případ naší Sáry!

Individuálně se rovněž do kraje, ale v kategorii ZŠ 02, probojovala Míša Svatošová. Její zisk 23 bodů je obdivuhodný. Zatímco v jiných krajích by obsadila medailové pozice, v Ostravě to postačovalo ,,pouze“ na 7. místo. Díky nově implementovanému pravidlu o ,,divoké kartě“ bude však Míša, obdobně jako Sára, do Prahy přizvána!  Moc oběma slečnám gratulujeme.

Všem postupujícím za předmětovou komisi zeměpisu potřásávám pravicí, ještě jednou gratuluji a těším se na ně 6. června na republikovém klání v Praze!